Provincial Superior - Very Rev. Fr. Pentareddy Chinnappa Reddy

The Provincial designate for the province of Visakhapatnam, was born on December 08, 1963, the feast day of the Immaculate Conception of Blessed Virgin Mary, to Pentareddy Inna Reddy and Inyasamma, at Tubadu, Guntur.

His Biography

V ery Rev. Fr. Pentareddy Chinnapa Reddy, the Provincial designate for the province of Visakhapatnam, was born on December 08, 1963, the feast day of the Immaculate Conception of Blessed Virgin Mary, to Pentareddy Inna Reddy and Inyasamma, at Tubadu, Guntur. He hails from the Tubadu parish of Guntur diocese, and was baptized on 16th December 1963, and confirmed on 07th December 1972 at St. Paul’s Church, Tubadu. After his primary education at St. Anne’s Elementary School, and secondary education at Zilla Parishad High School, Tubadu, he positively responded to his call to be a religious priest.

Thus he joined the St. John’s Minor Seminary, Nidadavole, in 1978 to begin the orientation and minor seminary formation in the congregation of the Missionaries of St. Francis de Sales.

provincial superior fr pentareddy chinnapa reddy msfs visakhapatnam

On the 14th May 1993, through the anointing and laying of hands by Most Rev. Gali Bali, Bishop of Guntur, at St. Paul the Hermit Church, Tubadu, Fr. Chinnapa Reddy is ordained to be a priest.

After the two years of minor seminary formation he was sent to Andhra Loyola College to do the Intermediated Course. On successful completion of the Intermediate Course, he was sent to Philip Nagar in June 1983 to do the pre-novitiate programme. He joined the MSFS Novitiate in Salesianum, Visakhapatnam, on the 14th December 1983, and made his First Religious Profession on 15th December 1984.The post novitiate programme in the mission centers of the diocese of Eluru continued till May 1985. He then pursued his Philosophical studies and the Bachelor of Arts at Suvidya College, Bangalore (1985 -88). From May 1988 to April 1989 he was appointed to the MSFS Community, Anantapuram, for his Regency. Then he was sent for his Theological studies at St. Peter’s Pontifical Seminary, Bangalore, staying at Vinayalaya. During his theological studies, he made his Final Profession on 08th December 1990, and was ordained a Deacon on 10th July 1992 by Most Rev. Alphonse Mathias, Bishop of Bangalore. Having fulfilled all the requirements, he was promoted to be ordained a priest. On the 14th May 1993, through the anointing and laying of hands by Most Rev. Gali Bali, Bishop of Guntur, at St. Paul the Hermit Church, Tubadu, Fr. Chinnapa Reddy is ordained to be a priest.

He began his pastoral ministry in the Diocese of Eluru, being Assistant Parish Priest at Tanuku (June – December 1993) and at Athili (January – May 1994). Then he was transferred to our Garla mission in the diocese of Khammam as Parish Priest (June 1994 to May 1995). Having had the experience of mission and pastoral work, he was shifted to the formation by appointing him as the Procurator and to be on the staff of Fransalian Vidya Jyothi, Nidadavole, from May 1995.

Then in June 2001 he was transferred and appointed as Parish Priest of Oravackal, in the diocese of Kurnool till May 2002. From June 2002 to May 2004 he was the Parish Priest of St. Joseph’s parish, Waltair (R.S.), Visakhapatnam. From June 2004 to May 2011 he was appointed as the Director of our Shrine of Our Lady, Ross Hill, Visakhapatnam. Then in June 2001 he was transferred and appointed as Parish Priest of Oravackal, in the diocese of Kurnool till May 2002. From June 2002 to May 2004 he was the Parish Priest of St. Joseph’s parish, Waltair (R.S.), Visakhapatnam. From June 2004 to May 2011 he was appointed as the Director of our Shrine of Our Lady, Ross Hill, Visakhapatnam.

While he was in Visakhapatnam as the Director of the Ross Hill, he also served as the Diocesan Coordinator of the Prison ministry. As recognition of the services he did to the prison ministry, from August 2011 he was appointed as the State Coordinator of the Prison Ministry of India. He assumed his office as the 10th Provincial of Visakhapatnam Province on July 03, 2015.